• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • (021) 22864758 - 88474875

استاندارد آموزشی ISO 10015

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آموزش ابزاری برای همگام شدن با تحولات سازمانی و تغییرات اجتماعی است. از آموزش می­توان به عنوان ابزاری مناسب و اثر بخش برای به ثمر رساندن شایستگی­های کارکنان در جهت برقراری اهداف سازمان استفاده کرد.

 

اصول مدیریت کیفیت که بر مبنای استانداردهای سری ISO 9000 وISO 10000 تدوین شده، بر اهمیت مدیریت منابع انسانی و نیاز به آموزش مناسب کاربردی تأکید دارد.

بر مبناي اين اصول، مشتريان احتمالاً به هر دو جنبه، يعني ميزان تعهد سازمان به منابع انساني خود و همچنين توانايي سازمان براي نشان‌دادن راهبرد مورد استفاده براي بهبود شايستگي كاركنان خود، توجه دارند و به آن‌ها ارج مي‌نهند.

كاركنان در تمامي سطوح بايستي آموزش ببينند به گونه‌اي كه تعهد سازمان در عرضه محصولات و خدمات با كيفيت لازم و در يك بازارِ به سرعت در حال تغيير كه در آن خواسته‌ها و انتظارات مشتريان دايماً افزايش مي‌يابد، برآورده گردد.

استاندارد فوق همه نوع آموزش و تحصیلات را شامل می­شود. یکی از ویژگی­های بارز این استاندارد توجه به نیازسنجی فراگیر و همه جانبه فرایند می­باشد.

استانداردISO 10015 به عنوان یک ابزار مدیریت کیفیت به کار می­رود. استفاده از این استاندارد بر کیفیت خدمات آموزشی که توسط دولت و سازمانهای خصوصی ارائه می شود نیز تاثیر می­گذارد.

اين استاندارد راهنمايي‌هايي را جهت ياري رساندن به سازمان و كاركنان آن هنگام پرداختن به مسائل آموزشي ارايه مي‌دهد. اين استاندارد مي‌تواند هرگاه به منظور تفسير موارد "تحصيلات" و"آموزش" در استانداردهاي مديريت كيفيت و تضمين كيفيت سري ISO 9000نيز به راهنمايي نياز باشد، مورد استفاده قرار گيرد. هر نوع ارجاع به آموزش در اين استاندارد همه نوع آموزش و تحصيلات را شامل مي‌شود.

اهداف سازمان در زمينه بهبود مداوم، از جمله در رابطه با عملكرد كاركنان آن، ممكن است تحت تأثير عوامل متعدد داخلي و بيروني از قبيل تغييرات بازار، فناوري، نوآوري و خواسته‌ها و يا الزامات مشتريان و ساير طرف‌هاي ذينفع قرار گيرد. اين گونه تغييرات سازمان را ملزم مي‌سازد تا نيازهاي مرتبط به شايستگي در سازمان خود را مورد تحليل قرار دهد.

کاربرد این استاندارد افزایش تأثیر و اثربخشی سیستم­ها و برنامه­های آموزشی در جهت بازدهی سرمایه گذاری آموزشی است. این استاندارد در دسامبر 1999 و توسط نمایندگان 22 کشور طراحی شد و در اکتبر 2005 مورد بازبینی قرار گرفت. در سال 1382 این استاندارد مورد تأیید کمیته ملی استاندارد ایران قرار گرفت. از سال 2005 تا کنون نسخه­های به روز شده این استاندارد تدوین و منتشر شده و مبنای بسیاری از سامانه­های EMIS قرار گرفته است.

بهبود كيفيت از طريق آموزش

نقش اين استاندارد فراهم آوردن راهنمايي جهت ياري رساندن به سازمان‌ها جهت شناسايي و تحليل نيازهاي آموزشي، طراحي و برنامه‌ريزي آموزشي، ارائه آموزش، ارزشيابي نتايج آموزش و پايش و بهبود فرآيند آموزش به منظور دستيابي به اهداف آن مي‌باشد. اين استاندارد بر نقش كمك‌رسانيِ آموزش در بهبود مداوم تأكيد دارد و قصد آن است كه به سازمان‌ها ياري رساند تا آموزش در آن‌ها، سرمايه گذاري اثربخش‌‌تر و كارآتري باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

moodle icon

MOODLE

 
مودل سيستم مديريت يادگيري متن ‌باز مي‌باشد كه به زبان PHP نوشته شده و از پايگاه داده MySQL استفاده مي‌نمايد. این نرم افزار تمامی امکانات یک LMS کامل را دارا می باشد.

BigBlueButton

 
BigBlueButton یک سیستم کنفرانس وب منبع باز (Open Source) برای یادگیری آنلاین است. این نرم‌افزار بستری برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و همچنین آموزش را فراهم می‌کند.
lms icon

LMS

 
سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (Learning Management System) نرم افزاری است که فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می کند.

Adobe Connect

 
نرم‌افزاری برای ارائه مطالب ، کلاس‌های آموزشی آنلاین،‌ وب کنفرانس و اشتراک گذاری Desktop می باشد.با امکان استفاده در اندروید و IOS