• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • (021) 22864758 - 88474875

EMIS چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از مهمترین الزامات هر سیستم و به طور خاص سیستم های آموزشی، دسترسی متناوب به آخرین اطلاعات در جنبه های مختلف آموزش و برنامه های مداوم در سطوح مختلف است.

 

اگر اطلاعات به هنگام در آموزش عالی در دسترس باشد، حمایت و پشتیبانی بزرگی در برنامه ریزی و مدیریت بهینه آموزش اعمال خواهد نمود. به این دلیل، که فرآیند آموزشی بسیار پیچیده، پویا و نیازمند تغییر و تحولات گسترده است. بنابراین، طراحی، توسعه و تعالی فرآیند یاددهی- یادگیری و سیستم یکپارچه آموزشی نیازمند سیستم اطلاعات مدیریتی است که با مبنا و پشتیبانی لازم جهت تصمیم گیری متناسب و بهینه طراحان و مدیران سیستم آموزشی را فراهم نماید.

شناخت و آشنایی متناسب با سیستم اطلاعات مدیریت آموزش، نیازمند شناخت سیستم اطلاعات مدیریت است. سیستم های اطلاعات مدیریت، شامل طراحی و برنامه ریزی سیستم هایی است که اطلاعاتی برای کارکنان و مدیران به منظور تصمیم گیری و انجام فعالیت های کاری روزانه فراهم می کند.

در این بخش برخی از تعاریف متداول برای سیستم اطلاعات مدیریت آورده شده است:

 • سیستمی است که برای تصمیم گیری در سازمان، پشتیبانی اطلاعاتی را بر عهده دارد.
 • سیستمی مرکب از انسان و ماشین است که برای پشتیبانی از کارکردهای تصمیم گیری، مدیریت و عملیات، اطلاعاتی را فراهم می سازد.
 • سیستمی است مبتنی بر پایگاه داده های سازمانی که به منظور دادن اطلاعات به افراد یک سازمان پدید آمده است.
 • نظام های اطلاعات مدیریت، مدیران را در پایش (کنترل) و پیگیری کارهای جاری سازمان و پیش بینی وضعیت آینده یاری می دهند تا بتوانند به هنگام نیاز، در کارها دخالت کنند.

سیستم های اطلاعات مدیریت آموزش (EMIS)، نقش مهمی در فرآیند تبدیل منابع مختلف به نتایج یادگیری از طریق تهیه تحلیل گران و تصمیم گیرندگانی که با استفاده از اطلاعات نسبت به چگونگی تبدیل دروندادهای آموزشی به بروندادهای آموزشی توانمند می­باشند، ایفا می­کنند. دسترسی به داده­های با کیفیت و به هنگام می­تواند تصمیم گیری را بهبود بخشد و اطمینان حاصل نماید که منابع در زمینه­های مورد نیاز گرفته­اند و برونداد آنها در بالاترین سطح خواهد بود. در مقابل فقدان داده­های آموزشی می تواند به عنوان محدودیتی در تصمیم گیری عمل کند و منجر به استفاده از منابع ضعیف شود.

سیستم اطلاعات مدیریت آموزش، سیستمی است که به منظور سازماندهی نظام­مند اطلاعات مرتبط با مدیریت توسعه آموزشی طراحی شده است. وظیفه اصلی این سیستم ها جمع آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل، انتشار، توزیع و ارایه خدمات اطلاعاتی برای کاربران اطلاعات آموزشی است. سیستم های اطلاعات مدیریت آموزش به سیستم پردازش اطلاعات برای مدیریت منابع و خدمات آموزشی اشاره دارد. همچنین این سیستم­ها در جهت ارتقا و استفاده یا کاربرد اطلاعات جهت سیاست­گذاری و اجرا، تصمیم گیری و نظارت و ارزشیابی سیستم­های آموزشی مورد استفاده قرار می­گیرند.

بنابراین، سیستم های اطلاعات مدیریت آموزش به طور کلی وظایف ذیل را انجام می­دهند:

 • مدیریت زمینه­یابی: طراحی ابزار آموزشی، آزمایش ابزار، طراحی مجدد، توزیع و جمع آوری
 • سازماندهی، پردازش، گردآوری و پالایش داده ها
 • تجزیه و تحلیل، تفسیر و استفاده از اطلاعات آموزشی
 • انتشار، توزیع و اشاعه بروندادها برای کاربران اطلاعات آموزشی
 • مدیریت و برنامه ریزی سراسری فعالیت هایEMISو ارتقا سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری
 • نظارت و ارزشیابی تمام فعالیت هایEMIS
 • آموزش کارکنان تمامی سطوح EMIS

تغییرات بسیار زیاد و پیچیده محیطی، ابعاد کیفی مهم در حوزه آموزش، تغییرات شکل گرفته در ساختار آموزشی و تکنولوژی­های حوزه آموزش سبب شده است برای طراحی یک سیستم اطلاعات مدیریت آموزشی لزوم تدوین استاندارد شکل بگیرد.

از این رو استاندارد ISO 10015 تدوین گردید که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود. اما پیش از پرداختن به ساختار استاندارد فوق، اشاره­ای به کارکردهای این سیستم می شود و به طور کلی موارد استفاده سیستم تبیین می­گردد.

 

چه کسانی از EMIS استفاده می کنند؟

 1. به طور کلی هر سازمان یا مجموعه انتفاعی و غیر انتفاعی که به موضوع آموزش و توسعه دانش و مهارت منابع انسانی خود به عنوان یک اصل پایدار و همیشگی نگاه می­کنند.
 2. مجموعه­های آموزشی در سطوح مختلف و با رویکردهای تحصیلی، آموزش عالی و مهارتی.
 3. سایت­ها و مجموعه­هایی که از سیستم آموزش مجازی (LMS) بهره می­برند و لازم است اطلاعات این سیستم تجمیع و پردازش شده و در قالب گزارشات متنوع، بهبود ساختار آموزشی را چه از حیث فراگیر و چه از نظر سیستم آموزشی تضمین نماید.

از آنجا که سازمان­ها برای تطبیق هرچه بیشتر خود با محیط در حال تغییر، در حوزه آموزش کارکنان خود سرمایه گذاری می­کنند، لذا لازم است همواره فرآیند بهبود مستمر ساختار آموزشی را در دستور کار قرار دهند. برای دستیابی به این مهم، اطلاعات به روز، گزارشات دقیق، خروجی­های تحلیلی و ابزارهای مناسب نیاز است. مجموعه این اطلاعات و ابزارها در یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری به نام EMIS گردآوری شده است.

شرکت­ها هم برای رقابت در فضای کسب و کار امروز راهی جز آموزش کیفی و هدفمند ندارند؛ لذا یکی از سیستم­های حیاتی در حوزه منابع انسانی، سیستم اطلاعات مدیریت آموزش خواهد بود.

کارکردهای EMIS در یک مجموعه انتفاعی یا غیر انتفاعی چیست؟

 1. کسب اطلاعات به روز از وضعیت آموزشی کارکنان.
 2. نظارت و پایش دائم ساختار آموزشی کارکنان.
 3. شناخت خلأ ها و کاستی های آموزشی.
 4. یکپارچه سازی ساختار آموزش در سطح سازمان.
 5. تخصیص منابع آموزشی به حوزه های مورد نیاز.
 6. افزایش اثربخشی آموزش در سازمان.
 7. چرخه استاندارد آموزش از نیازسنجی تا اجرا و ارزیابی.
 8. بهبود مستمر فرآیند آموزش در سازمان.
 9. انطباق دوره­های آموزشی با موقعیت کارکنان در سازمان.
 10. امکان تدوین استراتژی­های آموزشی مدون و ارزیابی اثر استراتژی­ها.
 11. امکان ارتباط سیستم پرسنلی و منابع انسانی به سیستم EMIS.
 12. تعریف فاصله شایستگی و طراحی مسیر آموزشی کارکنان.
 13. مدیریت نظام مند مدل­ها و روش­های آموزشی متناسب با نیاز سازمان.
 14. مدیریت یکپارچه پیمانکاران حوزه آموزش.

استاندارد آموزشی ISO 10015 :

 

آموزش ابزاری برای همگام شدن با تحولات سازمانی و تغییرات اجتماعی است. از آموزش می­توان به عنوان ابزاری مناسب و اثر بخش برای به ثمر رساندن شایستگی­های کارکنان در جهت برقراری اهداف سازمان استفاده کرد.

اصول مدیریت کیفیت که بر مبنای استانداردهای سری ISO 9000 وISO 10000 تدوین شده، بر اهمیت مدیریت منابع انسانی و نیاز به آموزش مناسب کاربردی تأکید دارد.

بر مبناي اين اصول، مشتريان احتمالاً به هر دو جنبه، يعني ميزان تعهد سازمان به منابع انساني خود و همچنين توانايي سازمان براي نشان‌دادن راهبرد مورد استفاده براي بهبود شايستگي كاركنان خود، توجه دارند و به آن‌ها ارج مي‌نهند.

كاركنان در تمامي سطوح بايستي آموزش ببينند به گونه‌اي كه تعهد سازمان در عرضه محصولات و خدمات با كيفيت لازم و در يك بازارِ به سرعت در حال تغيير كه در آن خواسته‌ها و انتظارات مشتريان دايماً افزايش مي‌يابد، برآورده گردد.

استاندارد فوق همه نوع آموزش و تحصیلات را شامل می­شود. یکی از ویژگی­های بارز این استاندارد توجه به نیازسنجی فراگیر و همه جانبه فرایند می­باشد.

استانداردISO 10015 به عنوان یک ابزار مدیریت کیفیت به کار می­رود. استفاده از این استاندارد بر کیفیت خدمات آموزشی که توسط دولت و سازمانهای خصوصی ارائه می شود نیز تاثیر می­گذارد.

اين استاندارد راهنمايي‌هايي را جهت ياري رساندن به سازمان و كاركنان آن هنگام پرداختن به مسائل آموزشي ارايه مي‌دهد. اين استاندارد مي‌تواند هرگاه به منظور تفسير موارد "تحصيلات" و"آموزش" در استانداردهاي مديريت كيفيت و تضمين كيفيت سري ISO 9000نيز به راهنمايي نياز باشد، مورد استفاده قرار گيرد. هر نوع ارجاع به آموزش در اين استاندارد همه نوع آموزش و تحصيلات را شامل مي‌شود.

اهداف سازمان در زمينه بهبود مداوم، از جمله در رابطه با عملكرد كاركنان آن، ممكن است تحت تأثير عوامل متعدد داخلي و بيروني از قبيل تغييرات بازار، فناوري، نوآوري و خواسته‌ها و يا الزامات مشتريان و ساير طرف‌هاي ذينفع قرار گيرد. اين گونه تغييرات سازمان را ملزم مي‌سازد تا نيازهاي مرتبط به شايستگي در سازمان خود را مورد تحليل قرار دهد.

کاربرد این استاندارد افزایش تأثیر و اثربخشی سیستم­ها و برنامه­های آموزشی در جهت بازدهی سرمایه گذاری آموزشی است. این استاندارد در دسامبر 1999 و توسط نمایندگان 22 کشور طراحی شد و در اکتبر 2005 مورد بازبینی قرار گرفت. در سال 1382 این استاندارد مورد تأیید کمیته ملی استاندارد ایران قرار گرفت. از سال 2005 تا کنون نسخه­های به روز شده این استاندارد تدوین و منتشر شده و مبنای بسیاری از سامانه­های EMIS قرار گرفته است.

بهبود كيفيت از طريق آموزش

نقش اين استاندارد فراهم آوردن راهنمايي جهت ياري رساندن به سازمان‌ها جهت شناسايي و تحليل نيازهاي آموزشي، طراحي و برنامه‌ريزي آموزشي، ارائه آموزش، ارزشيابي نتايج آموزش و پايش و بهبود فرآيند آموزش به منظور دستيابي به اهداف آن مي‌باشد. اين استاندارد بر نقش كمك‌رسانيِ آموزش در بهبود مداوم تأكيد دارد و قصد آن است كه به سازمان‌ها ياري رساند تا آموزش در آن‌ها، سرمايه گذاري اثربخش‌‌تر و كارآتري باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

moodle icon

MOODLE

 
مودل سيستم مديريت يادگيري متن ‌باز مي‌باشد كه به زبان PHP نوشته شده و از پايگاه داده MySQL استفاده مي‌نمايد. این نرم افزار تمامی امکانات یک LMS کامل را دارا می باشد.

BigBlueButton

 
BigBlueButton یک سیستم کنفرانس وب منبع باز (Open Source) برای یادگیری آنلاین است. این نرم‌افزار بستری برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و همچنین آموزش را فراهم می‌کند.
lms icon

LMS

 
سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (Learning Management System) نرم افزاری است که فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می کند.

Adobe Connect

 
نرم‌افزاری برای ارائه مطالب ، کلاس‌های آموزشی آنلاین،‌ وب کنفرانس و اشتراک گذاری Desktop می باشد.با امکان استفاده در اندروید و IOS